Kobieta z ładnym uśmiechem na zdjęciu

Każdy z nas w pewnym momencie życia staje przed dylematem związanym z zębami mądrości. Czy te trudne w nazwie i lokalizacji zęby faktycznie niosą za sobą mądrość, czy raczej kłopoty? Kiedy decydować się na ich usunięcie, a kiedy warto postawić na leczenie? W tym artykule rozwiejemy wątpliwości, zgłębiając tajniki budowy zęba mądrości, jego funkcji oraz potencjalnych problemów, jakie może przysporzyć. Przygotuj się na mądrą podróż po zakamarkach Twojej jamy ustnej.

Czym są zęby mądrości?

Ósemki i zęby mądrości to ta sama nazwa dla trzecich zębów trzonowych. Ząb 8 najczęściej wyrasta jako ostatni i pojawia się w uzębieniu pacjentów pomiędzy 17. a 25. rokiem życia. Dlatego też mówi się o nich zęby mądrości, bo ich wyrżnięcie ma miejsce w okresie, w którym człowiek osiąga dojrzałość. U niektórych osób zęby mądrości mogą pojawić się znacznie później, nawet do 40. roku życia. U innych ósemki nie pojawiają się wcale.

Do czego służą zęby mądrości?

Zasadniczo zęby te służą do rozdrabniania i przeżuwania pokarmu, choć ich brak nie upośledza tych funkcji pozostałych zębów trzonowych. Zmiany ewolucyjne, jakie zaszły w budowie szczęki człowieka, spowodowały, że w zdecydowanej większości przypadków ósemki z trudem mieszczą się w naszych szczękach. Jeśli w łuku zębowym brakuje dla nich miejsca, proces wyrzynania ósemek nie będzie przebiegał właściwie. Może zdarzyć się, że wyrosną one tylko częściowo, na dodatek w nieprawidłowej pozycji, uniemożliwiającej właściwe spełnienie swoich zasadniczych funkcji. U innych pozostaną niewyrżnięte. Tylko u niektórych osób ósemki wyrastają całkowicie  prawidłowo, realizując swoje zadania.

Dlaczego ósemki się łatwo psują?

Utrudniony dostęp do zębów mądrości powoduje, że trudno jest je utrzymać w należytej czystości. Szczoteczką możemy nie dosięgać do tych zębów, co powoduje, że gromadzą się na nich resztki pokarmów, stanowiące znakomitą pożywkę dla bakterii. To z kolei prowadzi do powstawania stanów zapalnych dziąsła, co często ma miejsce w przypadku zębów częściowo wyrżniętych. Pod płatem dziąsła gromadzą się resztki pokarmów, płytka nazębna, kamień i bakterie, które powodują stan zapalny. Może on w przyszłości stać się źródłem zakażenia dla całego organizmu.

Supradent Poleca:  Dzień Otwarty z Oral-B

W jaki sposób można leczyć ósemki?

Ósemki podobnie jak i inne zęby mogą być leczone, o ile nie są to zęby zatrzymane w dziąśle. Wyrośnięty w pełni ząb mądrości niszczony przez próchnicę, powinien być leczony, o ile nie powoduje żadnych innych dolegliwości, np. stłacza inne zęby. Leczenie kanałowe ósemki wymaga wiedzy i doświadczenia ze strony lekarza. Przebieg i zakończenia kanałów mogą być różne i trudno jest wykonać w praktyce zabieg na ostatnim zębie w szczęce pacjenta.



📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Czy wyrwać ósemki?

Jeśli nie ma możliwości prawidłowego leczenia trzecich zębów trzonowych, albo sprawiają one problemy i krzywią pozostałe zęby, to stomatolog najprawdopodobniej podejmie decyzję o usunięciu ósemki.

Wskazaniem do usunięcia ósemek jest:

  • brak możliwości ich skutecznego leczenia przy stanach próchniczych,
  • stłaczanie innych zębów przez ósemki,
  • krzywienie zębów,
  • wrastanie ósemki w policzek,
  • częste stany zapalne dziąsła,
  • położenie ósemki koroną w kierunku siódemki lub uciskanie jej korzenia.

Wyrwanie ósemki będzie konieczne przy nieprawidłowym ułożeniu w dziąśle i przy zębach zatrzymanych, kiedy korona jest całkowicie niewidoczna. Można sprawdzić, jak rosną zatrzymane zęby mądrości na zdjęciu pantomogramu, czyli zdjęciu rentgenowskim szczęki. Przy zębach całkowicie zatrzymanych stomatolog zaleca germektomię, czyli usunięcie zawiązków zęba. Sprawdza się to, gdy pomiary kostne i wzrostowe wskazują na brak możliwości prawidłowego rozwoju ósemki w jamie ustnej pacjenta lub przy niekorzystnym położeniu.

Ile kosztuje ekstrakcja zębów mądrości?

Usunięcie zęba mądrości, zwłaszcza w sposób chirurgiczny, może generować różne koszty w zależności od specyfiki przypadku oraz renomy wybranego gabinetu stomatologicznego. Ceny te wahają się w szerokim zakresie, a ich zróżnicowanie może wynikać z położenia ósemki i jej stanu. Poniżej przedstawiamy orientacyjny cennik usunięcia zęba mądrości w zależności od jego specyfiki:

Typ ósemkiZakres cenowy
Ząb prawidłowo wyrżnięty450–650 zł
Ósemka zatrzymana700–1000 zł
Ząb mądrości przemieszczony1000–1200 zł

Należy jednak pamiętać, że ostateczna cena może różnić się od przedstawionych wartości, dlatego zawsze warto konsultować się bezpośrednio z wybranym gabinetem stomatologicznym.

Supradent Poleca:  Aparat Invisalign - co to jest? koszty, jak działa, przebieg leczenia

Polecamy: