korony zębowe

Odkryj, jak nowoczesne korony zębowe mogą przywrócić funkcję i estetykę uszkodzonych zębów. Ten artykuł przybliża rodzaje, proces aplikacji oraz korzyści koron, zapewniających długotrwałe rozwiązania dla zdrowego uśmiechu

Co to jest korona zębowa?

Koronka na zęby czy korona zęba to jego górna część. W protetyce korona dentystyczna to nic innego jak nakładka na ząb, która służy do rekonstrukcji zębów zniszczonych w wyniku próchnicy, zaawansowanego leczenia kanałowego lub podczas rekonstrukcji zgryzu. Korony mogą być mocowane na sztucznych lub naturalnych korzeniach zębów pacjenta. W przypadku sztucznych korzeni mamy do czynienia z implantami i odbudową protetyczną. Korona na zębie odtwarza jego widoczną część.

Obok mostów protetycznych, korona na zęby stanowi uzupełnienie protetyczne stałe. Nie można jej samodzielnie wyjąć i czyścić. Przeznaczeniem korony jest całkowite przykrycie zęba i ochrona jego wewnętrznych tkanek. Pełni w protetyce funkcję wzmacniającą i ochronną, a przy tym ma wysokie walory estetyczne.

Koronka na zęby może być wykonana z materiału ceramicznego lub porcelanowego. Dentysta z naszej kliniki zadba, aby dostosować kolor korony dentystycznej do naturalnego odcienia pozostałych zębów, aby nie odróżniała się ona na tle pozostałego, naturalnego uzębienia.

Rodzaje koron zębowych

Ze względu na materiał, z jakiego wykonane są korony zębowe, można wyróżnić kilka ich rodzajów:



📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


  • korony porcelanowe – na podbudowie metalowej, ceramicznej lub metalowej złotej – złoto ma właściwości przeciwpróchnicze; rdzenie metalowe w koronach dentystycznych polecane są w przypadku uzupełniania braków w zębach bocznych,
  • korony pełnoceramiczne – o wysokich walorach estetycznych, do złudzenia przypominające zęby naturalne pacjentów, polecane do uzupełnień zębów przednich,
  • korony kompozytowe, akrylowe – są to korony zwykle tymczasowe, ale u niektórych pacjentów stosuje się je jako koronki na zęby stałe, jeśli nie ma możliwości założenia koron porcelanowych,
  • korony pełno metalowe – bardzo rzadko stosowane, mało estetyczne, za to wysoce trwałe.
Supradent Poleca:  Mostek zębowy - wszystko co musisz wiedzieć

Kiedy stosuje się koronki na zęby?

Nasi dentyści z kliniki Supradent zalecają wykorzystanie koron zębowych jako uzupełnień protetycznych przy rekonstrukcji zębów leczonych kanałowo, czy zębów z wrodzonym brakiem szkliwa. Koronki na zęby pozwolą na odbudowę zębów uszkodzonych mechanicznie – pękniętych lub ułamanych, albo bardzo startych. Zaleceniem do wstawienia koronki dentystycznej może być chęć ochrony słabego zęba przed złamaniem, konieczność pokrycia implantu czy umocowania mostu. Kolejnym wskazaniem do zastosowania korony zębowej jest pokrycie zęba zniekształconego, dla dostosowania go do wyglądu pozostałych zębów w szczęce.

Koron zębowych nie można zastosować, jeśli pozostałość zęba znajdująca się nad dziąsłem ma mniej niż 2-3 mm, albo gdy zęby są solidnie zniszczone przez próchnicę, co oznacza, że choroba sięga do poziomu dziąsła lub głębiej. Podczas wizyty w naszym gabinecie dentystycznym lekarz stwierdzi, czy można wykonać odbudowę protetyczną w postaci korony zębowej, czy też zaleci inne rozwiązanie.

Korony zębowe – w jaki sposób się je mocuje? 

Sposób nałożenia korony zębowej zależny jest od stanu zęba, na którym będzie ona umieszczona. Koronkę zawsze umieszcza się na pozostałościach zęba. Jeżeli jest on zdrowy (na przykład przeszedł z sukcesem zabieg endodontyczny) lekarz go szlifuje a następnie nakleja koronę, której kolor dostosowany jest do pozostałych zębów. 

W niektórych przypadkach korony sa uzupełnieniem mostu protetycznego. Korony są mocowane na implantach. Warto jednak pamiętać, że nie nakłada sie ich bezpośrednio na śrubę, a na specjalnie wykonany łącznik wykonany z tytanu. 

Korony zębowe – kiedy się zdecydować? 

Korony zębowe są stosowane w stomatologii bardzo często. W wielu przypadkach leczenia kanałowego ząb jest na tyle zniszczony, że nie spełnia dłużej swoich funkcji. Właśnie wtedy zakładana jest korona. Takie rozwiązanie sprawdza się także w przypadku zębów z wrodzonym brakiem szkliwa, które muszą być chronione. Korony stosuje się również w przypadku zębów startych lub uszkodzonych mechanicznie. 

Korony zębowe często mylone są z implantami. Tymczasem mówiąc o implancie, mamy na myśli tytanową śrubę wwiercaną w kość. To ona pełni funkcję korzenia – korona natomiast jest widocznym gołym okiem elementem. 



📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Supradent Poleca:  Krzywe zęby - jakie są przyczyny? Jak możemy leczyć?

Na koronę warto zdecydować się także w celach umocowania mostów protetycznych oraz do ochrony bardzo słanych zębów, którym grozi złamanie i zniszczenie. Nadaje ona odpowiedni wygląd złamanym i zniszczonym zębom. Pozwala także na korygowanie niewielkich wad zgryzu. 

Ile kosztują korony zębowe?

Koszt koron zębowych może się znacznie różnić w zależności od różnych czynników, takich jak materiał, z którego są wykonane, złożoność procedury oraz lokalizacja i renoma gabinetu dentystycznego. Korony są dostępne w różnych materiałach, w tym porcelanie, ceramice, metalu i złocie, co wpływa na ich wytrzymałość, estetykę oraz cenę. Wybór odpowiedniego rodzaju korony zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta, zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym.

Poniżej znajduje się tabela z orientacyjnymi cenami koron zębowych, uwzględniająca różne rodzaje materiałów:

Rodzaj korony ZębowejPrzybliżony Zakres Cenowy
Metalowa1 000 – 1 500 zł
Porcelanowa2 000 – 3 000 zł
Metalowo-porcelanowa1 500 – 2 500 zł
Pełnoceramiczna2 500 – 3 500 zł

Należy pamiętać, że te kwoty są przybliżone i mogą się różnić w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta oraz specyfik kliniki dentystycznej. W celu uzyskania dokładnej wyceny, zaleca się konsultację z dentystą.

Korony zębowe – przeciwwskazania

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania koron zębowych? Niestety tak. Nie wykonuje się ich wówczas gdy: 

  • występują choroby przyzębia
  • pozostałość zęba nie przekracza trzech milimetrów ponad dziąsłem
  • przy silnej próchnicy

W takich przypadkach lekarz musi wydłużyć koronę kliniczną chorego zęba. Wówczas dopiero po kilku miesiącach noszenia tymczasowej korony można zastosować tę porcelanową. 



📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Korony zębowe – przebieg założenia koronki

Wielu pacjentów objawia się zabiegu zakładania korony. Warto więc dokładnie przyjrzeć się temu w jaki sposób dokładnie on przebiega. Pierwszym etapem jest dokładne spiłowanie zęba, na który będzie nakładana koronka. Ważne jest to, aby zmniejszyć jego powierzchnię o jeden–dwa milimetry. 

Zabieg wykonywany jest pod znieczuleniem miejscowym, dlatego nie trzeba obawiać się bólu. Kolejnym etapem jest wykonanie wycisku. Lekarz tworzy zarówno odcisk szczęki, jak i żuchwy. Konieczny będzie również wycisk przeciwstawny. Na jego podstawie w specjalnym laboratorium przygotowywana jest korona. Do tego czasu pacjent otrzymuje tymczasową koronę, najczęściej wykonaną z akrylu. 

Supradent Poleca:  Skaling zębów - Co to jest, jak często się wykonuje?

Kiedy w laboratorium protetyki stomatologicznej wykonana jest już indywidualnie dopasowana do pacjenta korona, lekarz dopasowuje ją do zęba i przykleja, dokładnie cementując. 

Tuż po zabiegu pacjent może odczuwać pewnego rodzaju dyskomfort, który wynika z posiadania ciała obcego w jamie ustnej. Okres przyzwyczajania się, czyli adaptacji, jest bardzo indywidualną kwestią, zazwyczaj nie trwa jednak długo. 

Korony zębowe – czy są trwałe? 

Nie da się ukryć, że wielu pacjentów zastanawia się jak trwałe są korony zębowe. Ich nałożenie wymaga od nas sporo wysiłku – wieloetapowego leczenia oraz środków finansowych, dlatego jak naturalne jest chęć cieszenia się koroną jak najdłużej. 

Warto zaznaczyć, że wszystko jest zależne od tego z jakiego materiału korona została wykonana. Nowoczesne komponenty znacznie wydłużają jej żywotność. To jednak nie wszystko. Na trwałość korony wpływają czynniki, takie jak doświadczenie i umiejętności lekarza oraz sposób, w jaki pacjent dba o swoją koronę. Utrzymywanie odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz regularne przeglądy w gabinecie stomatologicznym sprawiają, że korona może z powodzeniem służyć pacjentowi przez okres dziesięciu a nawet piętnastu lat. 



📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Warto wybierać korony, które wykonane są z dobrej jakości materiałów i które wszczepiane są przez bardzo doświadczonych lekarzy. W ten sposób naturalnie wydłuża się okres ich trwałości. Pacjent nie może jednak zapominać o właściwej pielęgnacji i utrzymywaniu higieny w jamie ustnej

Autor: Zespół Kliniki Supradent 

Polecamy: